نصب آنتن مرکزی

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما


نصب آنتن مرکزی در ساختمان هایی که دارای تعداد زیادی گیرنده دیجیتال هستند، ضروری است. مثل برج های مسی، هتل ها ، بیمارستان ها و اداره ها. طبیعی است که فضای پشت بام محدود است و نصب این همه گیرنده بر روی آن غیر ممکن است. بهترین راه استفاده از آنتن مرکزی می باشد. آنتن مرکزی یک سیستم ساده است و پیچیدگی فنی ندارد. نصب آنتن مرکزی هم خیلی سخت نیست اما نیاز به یک فرد کاربلد دارد.

 

مشخصات یک آنت مرکزی

آنتن های  مرکزی با امواج ارسالی از سوی فرستنده ها کار میکنند، امواجی که  قدرت آن ها با دسی بل و یا گاهی با میکرولت  سنجیده میشوند. به صورت کلی قدرت امواج در تمام یک منطقه قابل روئیت برابر است وبرای همین آنتن ها بعد از دریافت یک موج ارسالی آن را تقویت کرده و بقیه کارها انجام میشود. در قدیم امواج ارسالی به صورت آنالوگ و همراه بانویز بود اما امروز امواج قوی تر شده و به صورت دیجیتالی ارسال میشوند و برای همین آنتن های امروزی نسبت به قدیمی ترها کوچکتر هستند. شما نیازمند آن نیستید که از بسیاری از مفاهیم فنی در آنتها سر دربیاورید و تنها کار لازم توجه به تعداد خروجی یک آنتن خریداری  است.

 

گیرنده های دیجیتال و آنتن مرکزی

یکی از نگرانی افراد کار کردن گیرنده های دیجیتال و آنتن مرکزی است. باید گفت که نصب جداگانه این گیرنده ها هیچ مشکلی را در کار آنتن مرکزی ایجاد نمی کند.  ولی قالبا شما باید اقدام به یک سیم کشی جداگانه در آپارتمان خودتان بکنید. گیرنده های دیجیتال بیشتر به صورت منفرد به کار می روند و برای مجتمع های و یا آپارتمان ها هزینه های بسیار بیشتر از یک آنتن مرکزی دارند.

 

کابل کشی یک آنتن مرکزی

 بعد از انتخاب یک آنتن با قدرت مناسب و داشتن تعداد خروجی کافی، باید به سراغ کابل بیاید. کابل ها در یک سامانه آنتن مرکزی بسیار مهم هستند آنها امواج را به شکل جریان به گیرنده شما می رسانند. در هنگام خرید کابل قالبا کابل های مسی با پوشش های پلاستیکی ضدالقا خریداری میشود، اما کابل های با پوشش های ابریشم ضد القا و یا با پوشش های ضد نور خورشید و فرسودگی هم موجود است. بهتر است که کابل ها چه ضد نور خورشید باشند و یا نباشند از درون لوله های محافظ (به زبان بازاری خرطومی) عبور داده شود تا گزند خروشید و شرایط جوی در امان باشد.

کابل های سری RG6T ، RG11، و RG59 به شکل معمول در کابل کشی آنتن های مرکزی به کار میروند. اگر قصد کابل کشی در زیر خاک و یامصالح را داریم کابل های سری RG11N سری مناسبی برای این کار محسوب میشوند.

برای اتصال به پریز هم سوکت های سری C-2v-3، C-2V-514 و C-2V-5 برای نصب در سامانه آنتن مرکزی مناسب هستند.

کابل کشی ممکن است به افقی در ساختمانهای بلند و افقی در مجتمع ها صورت بگیرد، و یا آنکه بر حسب کار به شکل زیگزاگ هم باشد اما یک کابل کشی مستقیم پیشنهاد میشود.

 

آنتن ها

در ابتدا ارزیابی کنید که آیا آنتنی که اکنون دارید مناسب است و یا آنکه باید یک سیستم آنتن جدید را خریداری کنید؟ خوب بهتره بررسی کنید! یک فرد فنی که در ناحیه شما زندگی میکند میتواند به بهترین شکل ممکن تشخیص دهد که شما چه تجهیزات آنتنی را نیاز دارید، البته خود شما هم می توانید عوامل زیر را بررسی کنید:

  •  شما چه کانالهایی را نیاز دارید؟

  •  چه پوشش سیگنالی برای شما در دسترس است (و چه قدرتی دارند)؟

  •  آیا در منطقه شما مشکل خاصی وجود دارد؟

  •  آیا شما در مسیر آنتن از تقسیم کننده و یا دیگر تجهیزات استفاده مکیند و یا آیا نیازمند استفاده از تقویت کننده هستید؟

 بهترین ساختار

تنها کار آنتن شما این است که بتواند به شیوه درست بهترین و بیشترین سیگنالها را دریافت کند.  طراحی، اندازه و نوع آنتن و همچنین چگونگی نصب انها میتواند بر روی عملکرد آن تاثیر گذار باشد.  اندازه و شکل یک آنتن وابسته به دو ویژگی بسیار مهم است:

  • آنتن برای دریافت چه فرکانسهایی طراحی شده است و چقدر قدرت دریافت دارد.

  •  دریافت آنتن در ناحیه ای که آنتن در آن قرار گرفته است بسیار مهم است، و ممکن است که شما نیازمند آن باشید که قدرت دریافت شده از سوی ارسال کننده سیگنال را با   یک آنتن با قدرت ، جهت و یا فرکانس بالاتر  تقویت کنید.

 فرکانس درست

سیگنال فرستنده های زمینی در باند VHFIII هستند (VHF کانالهای 6 تا 12) و باند UHF نیز درحد IV و V می باشد (UHF کانالهای 28 تا 51).

آنتن شما باید به گونه ای طراحی شده باشد که بتواند فرکانسهای تلوزیونی که در ناحیه شما قرار دارند را دریافت کند.  به یاد داشته باشید که فرکانس های تلوزیون مخصوص به هر ناحیه متفاوت از دیگر نواحی هستند و به همین خاطر شما نیازمند آن هستید که قبل از نصب هر آنتن از طریق اینترنت و یا دیگر ابزارهای اطلاعات کاملی را درباره آنتن خودتان پیش از خرید به دست بیاورید. 

 

 

 

 ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها