بنایی

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما


بنایی ساختمان یکی از مواردی است که ما در طول زندگی خود حتما به آن نیاز پیدا می کنیم. اگر کاشی سرویس بهداشتی نیاز به تعویض داشته باشد، وقتی می خواهیم تغیراتی در مدل آشپزخانه و بخش های مختلف خانه انجام دهیم و همچنین اگر قسمتی نیاز به تعمیر و بازسازی داشته باشد ما به یک بنای ساختمان احتاج داریم تا مشکل ما را رفع کند.

 

بنایی ساختمان

بنایی ساختمان دارای شاخه های مختلفی است که از جمله آنها گچ کاری ، سیمان کاری ، کاشی کاری ، دیوار چینی ، سنگ کاری و… است  که هر کدام مهارت خاص خود را دارد و برای یادگیری این مهارت ها حتما باید نزد اوستا کار آموزش بنایی ساختمان ببینید. اولین کارهایی که یک اوستا کار به یک شاگرد واگذار می کند انجام کارهای ریز و غیر ماهرانه است .

شغل بنایی ساختمان بسیار پر زحمت و مشکل است  البته دستمزد کارهای بنایی به همان نسبت خوب است مخصوصا اگر چند هنر را با هم دارا باشید. این شغل کاری تقریبا کثیف است و همچنین به دلیل سر و کار داشتن با خاک و ابزارهای خطرناک و همچنین حضور بر سر ساختمان های نیمه کاره که محیط امنی نیست  بنابراین باید تجهیزات ایمن و لباس های مناسب بپوشد.

 

مقاوم سازی دیوارهای بنایی

استفاده از مصالح بنایی و خشتی در اجرای ساختمانها از قرون گذشته در ایران رواج داشته است و تا کنون در بسیاری از شهرها و تقریبا اکثر مناطق روستایی و مناطق گرم و خشک ساختمانهای بنایی و خشتی قسمت اعظم ساختمانهای این مناطق را شامل میشوند. با توجه به آسیب پذیر بودن این ساختمانها در طی زلزلههای گذشته و قرار گرفتن بسیاری روستاها در نواحی لرزه خیز، اهمیت مطالعه رفتار و عملکرد این نوع ساختمان ها در برابر زلزله به شکل آشکار مشخص است.

 

نکات کاربردی مهم در مورد نحوه گچ کاری در ساختمان سازی

1.گچ دارای دو ویژگی عمده می باشد : زودگیر بودن و ازدیاد حجم به هنگام سخت شدن . که این خصوصیات ، راهکارهای ویژه ای را برای کار با گچ می طلب.

2.گچ در برابر آب و رطوبت مقاومت ندارد و از این لحاظ بسیار ضعیف عمل می کند . بنابراین از این مصالح نباید در فضاهای مرطوب استفاده شود .

3.گچ نسبت به سایر مصالح ساختمانی سرامیکی سبک تراست . و این یک مزیت محسوب می شود .

4.گچ به سرعت با آب واکنش داده ، متبلور و سخت می شود . به علت اینکه سرعت گیرش بسیار زیاد است ، کار کردن با آن دقت زیادی را می طلب و باید به میزان مناسب ملات گچ را تهیه کرد .

5.برای کندگیر کردن گچ ، می توان با ورز دادن زیاد و افزایش میزان آب این کار را انجام داد . به این ملات گچ کشته می گویند . و برای پوشش نهایی در سفیدکاری دیوارها به کار می رود . ( پودر گچ را باید روی آب پاشید تا تمام ذرات گچ در مجاورت آب قرار گیرند .)

6.باید در نظر داشت هنگام کار با ماله ، حتماً باید آن را به صورت مورب نسبت به دیوار قرار داد .

7.گچ هنگام گیرش یک درصد افزایش حجم می دهد بنابراین هیچگونه سوراخ و منفذی باقی نمی گذارد و یک سطح صاف و بهداشتی را ایجاد می کند .

8.هنگام استفاده از گچ باید در نظر داشت که گچ فلزات را سولفاته می کند بنابراین فلزات نباید در تماس مستقیم با گچ باشند .

9.باید توجه داشت که مقاومت گچ به مقدار آب موجود در آن و همینطور دمای زمان گیرش ، بستگی دارد .

10.وجود گچ در خاک محل اجرای پروژه ( حدود بیش از 4 درصد ) سبب ایجاد مشکلات عمده ای در ساخت و ساز و کاهش عمر مفید سازه می شود .

11.پاشیدن گچ بر روی سطح کار به روش سنتی ، ضایعات زیادی را در بر دارد . به همین منظور می توان از گچ پلیمری استفاده کرد که علاوه بر داشتن مزیت هایی بسیاری که دارد از هدر رفتن گچ نیز می توان جلوگیری کرد .

12.در صورت استفاده از خاک در ملات ، باید به نسبت گچ و خاک توجه کرد . این نسبت می تواند از نصف تا دو برابر گچ باشد . که این میزان به قدرت گچ و زودگیری گچ دارد ، هرچقدر گچ زودگیرتر باشد به خاک بیشتری نیاز دارد .

13.باید در نظر داشت که با مقدار 40 کیلوگرم گچ ( وزن تقریبی هر کیسه ) می توان حدود 8/2 متر مربع مساحت یک دیوار را گچ و خاک و برای نازک کاری و پوشش نهایی حدود 12 متر مربع را گچ کاری کرد .

14.برای تهیه گچ کشته باید به این نکته توجه کرد که حتماً از گچ نرم و بسیار ریز استفاده شود . و عمل هم زدن باید 10 تا 15 دقیقه ادامه یابد .

15.در گچبری فضاهای داخلی ، برای کسب نتیجه مطلوب ، باید از بهترین نوع گچ و ابزار استفاده کرد .

 

 

 

 

 ãäÈÚ

مشخصات

  • منبع: http://kaardun.blog.ir/1396/12/21/%D8%A8%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C
  • کلمات کلیدی: بنایی ,ساختمان ,کاری ,استفاده ,نسبت ,بنابراین ,بنایی ساختمان ,پوشش نهایی
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها